Krasnobród na Roztoczu Środkowym
Jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych, jakimi może się pochwalić Roztocze Środkowe, a wizyta na jego terenie dla każdego z nas może się okazać ciekawym doświadczeniem. Krasnobród to unikalne atrakcje i piękna okolica, którą można odkrywać dzięki licznym szlakom pieszym. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części Roztocza?
Krasnobród w pigułce
Leżące w dolinie rzeki Wieprz miasto ma się czym pochwalić. Krasnobród powstał przy popularnej niegdyś trasie Kraków – Kijów, a jego nazwa wskazuje na to, iż właśnie tu znajdowała się jedna z najważniejszych i najpiękniejszych zarazem przepraw przez rzekę. Dokłada data założenia osady w tym miejscu nie jest znana, większość badaczy zakłada jednak, iż narodziny Krasnobrodu przypadają na pierwszą połowę XVI wieku. W 1576 roku osada ta otrzymała prawa miejskie, prawo do tygodniowych targów oraz 6 jarmarków w roku. A co z właścicielami miasta? Wiadomo, że pierwszym znanym rodem, który związał się z tym miastem, był ród Lipskich. Po nich Krasnobrodem władali m. in. Leszczyńscy, Zamoyscy oraz Tarnowscy. Co ciekawe, w okresie reformacji miasto to stało się ważnym ośrodkiem kalwińskich, a jednym z ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta był Synod Kalwinów Małopolskich, zorganizowany tutaj w 1639 roku. Jeszcze ciekawszym może się wydawać fakt, iż tak ważny ośrodek reformacji dziś często bywa nazywany „Małą Częstochową”. Wiąże się to z maryjnymi objawieniami oraz budowaniem w ich miejscu ośrodków kultu. W Krasnobrodzie takie objawienie miało miejsce w 1640 roku, a jego skutkiem była budowa klasztoru oraz przekazanie go pod opiekę dominikanom sprowadzonym tu z Janowa Lubelskiego. Ponieważ pierwotną świątynię zniszczyli Tatarzy, w latach 90-tych XVII stulecia wzniesiono tu nowy kościół. Jego fundatorką była Maria Zamoyska, znana lepiej jako Marysieńka Sobieska (zanim została żoną króla Jana III Sobieskiego, była żoną Jana Sobiepana Zamoyskiego). W 1772 roku Krasnobród znalazł się w granicach zaboru austriackiego, jednak w 1809 roku miasto to włączono w granice Księstwa Warszawskiego, a następnie – Królestwa Polskiego. W tym też czasie wzniesiono tu cerkiew, mającą służyć nielicznym wyznawcom prawosławia żyjącym w tym mieście. Miasta nie ominęły burzliwe wydarzenia, związane z historią ziem polskich. Wiosną 1863 roku w rejonie Krasnobrodu oddziały Marcina Borelowskiego stoczyły wielką bitwę z wojskami carskimi. Walki toczyły się też w rejonie miasta w okresie drugiej wojny światowej, przy czym okresami wyjątkowo trudnymi był czas kampanii wrześniowej oraz rok 1943. Ciekawostką może być fakt, iż w 1939 roku w Krasnobrodzie ukrywano jedno z ważniejszych polskich dzieł sztuki – obraz Jana Matejki „Batory pod Pskowem”.
Życie w dawnym Krasnobrodzie
Jak wyglądało życie w dawnym Krasnobrodzie? Obok Polaków i nielicznych Rusinów, na terenie miasta funkcjonowała spora społeczność żydowska. Mieszkańcy miasta zajmowali się handlem i rzemiosłem, przy czym Krasnobród znany był przede wszystkim jako ważny ośrodek garncarstwa i meblarstwa. Najsłynniejszym produktem związanym z tym miastem były tzw. skrzynie krasnobrodzkie – drewniane, pięknie malowane skrzynie, które do dziś mogą wzbudzać zachwyt wśród miłośników rękodzieła. Ważną rolę w dziejach miasta zajmuje też działalność uzdrowiskowa. Już pod koniec XIX wieku w Krasnobrodzie zaczął funkcjonować zakład przeciwgruźliczy, który szybko zyskał ogromną sławę. Założył go Alfred Rose – lekarz pochodzący z Francji, którzy dzięki dość nietypowej metodzie leczenia rozsławił Krasnobród na całą Europę. Wprawdzie po jego śmierci zakład został zamknięty, jednak po latach znów powrócono tu do działalności uzdrowiskowej. A jak dziś żyje się w Krasnobrodzie?
Współczesny Krasnobród jest ważnym uzdrowiskiem oraz ośrodkiem turystycznym, mogącym się pochwalić wieloma cennymi zabytkami. Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że turyści bez problemów mogą tu znaleźć dla siebie tanie noclegi w dobrych warunkach. Dzięki temu można więcej uwagi poświęcić i miejscowym zabytkom, i tym atrakcjom, które czekają w najbliższej okolicy. A co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie takiej wycieczki?
Krasnobród i jego atrakcje: to trzeba zobaczyć
Atrakcji, którym podczas wizyty w tym mieście warto poświecić swój czas, jest sporo. Od 2002 roku w mieście działa „Galeria Krasnobrodzka”, w której prezentowane są portrety znanych osób związanych z miastem. Wśród sportretowanych znalazła się Marysieńka i jej mężowie: Jan Sobiepan Zamoyski i Jan Sobieski – późniejszy król Polski. Miłośników historii II wojny światowej kusi baszta widokowa, z której roztacza się piękny widok na dolinę Wieprza. To właśnie z tej wieży skorzystał we wrześniu 1939 roku generał Władysław Anders. Zespół klasztorny Dominikanów, murowany pałac Leszczyńskich oraz drewniana kapliczka na wodzie – oto kolejne atrakcje, których w czasie wycieczki po tym mieście nie można pominąć. Krasnobród jest też znany z pięknej okolicy, mogącej oczarować każdego miłośnika przyrody. Miejscem, które zasługuje tu na szczególne wyróżnienie, jest rezerwat przyrody Święty Roch. Nie brak tu pięknych gatunków roślin, choć symbolem tego miejsca stała się kapliczka, poświęcona właśnie św. Rochowi.
Krasnobród to piękna miejscowość, której z pewnością warto poświecić więcej uwagi podczas wędrówek po Roztoczu Środkowym. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a piękna okolica i cenne zabytki sprawiają, że pobyt w rejonie tego miasta staje się dla każdego turysty wspaniałą przygodą.